Vă prezentăm atenției 3 scenarii distractive pentru împlinirea a 60 de ani a unui bărbat cu farse amuzante, concursuri, jocuri și mini-scene. Fiecare versiune a scenariului este concepută pentru a fi ținută într-un anumit mediu: la țară, acasă și pentru un mediu de birou. Alegeți-l pe cel care vi se potrivește cel mai bine, iar după eveniment, asigurați-vă că ne împărtășiți impresiile despre eveniment în comentarii, vom fi foarte încântați să aflăm scenariul care le-a plăcut invitaților.

Scenariul împlinirii a 60 de ani a unui bărbat în țară - „Festivalul Țării”

Durata: 3 ore

Locul de acțiune: casa băiatului de naștere sau rudele sale, prietenii.

Persoane efective: vinovatul sărbătorii în rolul principal, în alte roluri - rude, prieteni, vecini din țară.

Proprietate:

  • Costume populare rusești pentru femei - 2 seturi;
  • costum țigănesc damă - 1 set;
  • șapcă mare și mustață pentru costum caucazian - 1 set;
  • Costume naționale ucrainene pentru bărbați și femei - 2 seturi;
  • o sticlă mare împletită, un corn mare de vin (cu cât mai mare, cu atât mai bine);
  • un coș cu o bucată de untură și o picătură de lună, acoperit cu un prosop;
  • 5 coroane-jante cu cuvinte de jucat cu ziua de nastere;
  • baloane - cu cât mai multe, cu atât mai bine.

Acompaniament muzical:

  • acordeon sau acordeon (dacă este posibil);
  • „minusovka” pentru kolomyki;
  • „Tigancă cu ieșire”;
  • „Lezginka”;
  • „A înșelat, a înșelat”;
  • „Vals” (orice lucrare din acest gen);
  • o selecție de muzică de dans.

De asemenea, puteți adăuga o melodie amuzantă.

Puteți găsi oricând o rudă sau o cunoștință care, cu un scenariu decent în mână, va sărbători aniversarea la nivelul unui toastmaster profesionist. Cu toate acestea, profesioniștii ar putea fi și ei interesați de această publicație.

conducere

De exemplu, după un alt toast, prezentatorul spune: Acum, onorabilul vinovat al sărbătorii va spune, ce ar trebui să facă această fantezie? Și dă o sarcină din care să aleagă - să cânte, să danseze, să spună o glumă etc.

Încercări pentru jubileu

Lider: Și acum un mic test pentru stimatul nostru coleg. O să citesc o anumită frază, nu toată, ci doar începutul, iar băiatul nostru de naștere trebuie să o continue fără să stea pe gânduri. Acționăm într-un ritm.

De exemplu: Secretara Svetlanei este bună... pregătește cafeaua.

Directorul de aripioare niciodată...

Administratorul de sistem întotdeauna...

Șeful nostru iubește...

Golovbukh nu suportă...

Adesea, în culise...

Un economist uneori...

Un manager senior nu-i place când...

Șoferul șefului admiră...

Șeful serviciului de securitate știe mai bine decât oricine...

Administratorul știe mai bine decât oricine...

Și așa mai departe.

(Trebuie să pregătiți nu atât de multe întrebări, mai ales dacă echipa este mare. Merită să evidențiați cele mai proeminente figuri ale angajaților. Principalul lucru este că sondajul vinovatului sărbătorii nu durează și nu obosește el și oaspeții.)

Lider: Într-o echipă atât de minunată, fiecare angajat este minunat! Și (V.O. jubileul) este mai bun decât toată lumea astăzi!

Băiatul nostru de naștere este un micuț frumos!

Probabil că nu vei găsi nimic mai bun!

Și acum depinde de noi să confirmăm

Că chiar e bun!

Testul #2

El trebuie să depășească o cale așezată din șaizeci de cercuri de carton (pot fi multicolore) în perechi: 1-2, 3-4...59-60.

Fiecare cerc prezintă numere de la 1 la 60. Sunt 30 de perechi în total. Puteți sări dintr-o pereche de cercuri în alta fără prea mult efort.

De exemplu: „Sunt puternic!” și trece la următoarea perechecercuri Și așa până la capătul piesei improvizate. Puteți sări la următoarea pereche de cercuri numai după ce a fost anunțată următoarea calitate pozitivă.

Subiectul poate alege un asistent - un coleg sau soția acestuia, care este prezent la eveniment. Îndatoririle asistentului includ solicitarea cuvintelor necesare. Este interzis să le spui altora.

Totul ar trebui să se întâmple rapid, rămânând într-o pereche de cercuri nu mai mult de 10 secunde. Numărarea este efectuată de gazdă. Dacă epitetul potrivit nu este ales în acest timp, vinovatul sărbătorii trece la următoarea pereche de cercuri, dar cu o amendă (trebuie să dea un fant, pentru răscumpărarea căruia trebuie să îndepliniți dorința gazdei în timpul eveniment). Epitetele nu trebuie repetate.

Următorul toastpoate fi citit fie de prezentator, fie de unul dintre colegi conform textului scris pe o frumoasă carte poștală.

Un toast pentru tine

Lasă-mă să citesc!

Ești demn de laudele tuturor,

Ești inteligent fără niciunul!

Uită-te la tine, e imediat clar -

Totul în viață este frumos!

Acum bem la succesul tău!

Succes, colege, va dorim toate cele bune!

După un toast și o scurtă pauză pentru un ospăț, programul competitiv continuă.

Prezentator: Din tot ce s-a spus astăzi, rezultă că jubileul nostru, care este demn de toată lauda, ​​merită un dar regal - un portret ceremonial în lungime.

Să nu amânăm cazul mult timp. Să creăm această capodopera chiar acum. Echipa noastră este creativă, totul ar trebui să iasă în cel mai bun mod posibil.Toată lumea are ocazia de a contribui la portretul secolului.

Toți cei prezenți primesc carduri care indică părțile feței și întreaga persoană în ansamblu.

Opțiuni: față ovală, ochi (separat dreapta și stânga), nas, buze, sprâncene (pot fi specificate separatdreapta si stanga, daca sunt multi "artisti") ureche (stanga si dreapta), par (coafura), gat, trunchi, brate si picioare (dreapta si stanga din nou separat).

Portretul este creat pe Whatman, fixat pe suport. „Artiștii” se apropie pe rând de stand, prezentatorul le legă la ochi cu o eșarfă sau o batistă, le înmânează un marker. Astfel, toată lumea desenează partea de vinovat al sărbătorii pe care a primit-o orbește și își lasă autograful în partea de jos a foii.

Gazda: O astfel de capodopera colectivă minunată necesită un toast colectiv! (Acest toast se pronunță stând în picioare, fiecare își exprimă dorința celui de naștere într-un singur cuvânt: „Sănătate!”, „Fericire!”, „Bunăstare!” etc. Este indicat să se evite repetările. Se face un toast colectiv. .)

Lider: Și acum sugerez ca și jubileul nostru să funcționeze orbește. Va putea dragul nostru (numele) să-și recunoască colegii și prietenii fără să se uite? Hai să verificăm!

(Oaspeții se apropie pe rând de substantivul, cu care au legat anterior la ochi, iar el va determina prin atingere cine se află în fața lui. În timpul „recunoașterii”, trebuie să taci. Puteți schimba elemente de îmbrăcăminte, accesorii pentru a face recunoaștere. mai dificil și mai animat jocul.)

Prezentatorul pronunță toast final:

Șaizeci de ani - vârful vieții!

Ești un bărbat în floarea vieții,

Ești un bărbat în floarea vieții,

Ești inteligent, ești puternic, ești doar drăguț!

Ridicăm un toast în onoarea ta,

Vă dorim toate cele bune!

(În cameră, lumina se stinge și apare o prăjitură festivă, împodobită cu lumânări. Tortul să fie de o asemenea dimensiune încât toți cei prezenți la aniversare să primească o bucată.)

Invitații cântă tradiționalele cuvinte: „La mulți ani!”, cărora sărbătoritoarea suflă lumânările. Lumina clipește. Tortul este tăiat și toată lumea este răsfățată cu un desert somptuos.

Corinterpretarea cântecului de ziua de naștere a crocodilului Gena.

Apoi toată lumea urmărește artificiile colorate, care au fost pregătite în prealabil pe site, special desemnate în acest scop. Apoi, sărbătorirea a 60 de ani continuă cu dans.

Priviți decorul, dacă oaspeții au o dorință și o vor putea face, puteți anunța un concurs pentru un dans în cuplu cu baloane, pe care partenerii îl țin între frunte sau alte părți mai interesante ale corpului.

Vă dorim o sărbătoare cu succes a împlinirii a 60 de ani a colegului dvs.!

Opțiunea de aniversare la serviciu „Mulțumesc lui Dumnezeu, ai venit!”

Durata: 1 oră

În această zi, toți colegii sărbătoritului ar trebui să vină la muncă mai devreme decât el, iar grupul de inițiativă chiar mai devreme, sau să se ocupe de pregătirea spațiului pentru evenimentul de sărbătoare din seara precedentă.la el pe „tu” din cauza vârstă, poziție și relații de prietenie.)

Un coleg se îndreaptă către vinovatul sărbătorii cu o emoție veselă:

slavă Domnului că ai venit

Asta este foarte bine!

Dar nu este nevoie să te grăbești

Pentru desktop acum!

Există o altă masă pentru tine.

Treci, draga mea!

Ușa se deschide într-o cameră cu masă pentru bufet. Colegii sărbătoritului stau lângă masă. Pe perete atârnă un poster colorat cu cuvintele: „6:0 în favoarea (NUMELE)”. Acesta este motto-ul evenimentului.

Când apare ziua de naștere, se face un toast colectiv. În primul rând, toată lumea spune la unison: La mulți ani! În această zi, vă dorim: (exprimați-și dorințele...)

Apoi toți spun, pe rând, un cuvânt de salut:

- Noroc!

- Noroc!

— Sănătate!

—Fericire!

— Dragoste! Etc. Cuvintele-dorințe sunt distribuite în prealabil între colegi, astfel încât să iasă armonios și dinamic.

(La sfârșitul toastului, toată lumea strigă împreună: „Hura! Hurrah! Hurrah!)

Gazda: Și acum este timpul pentru masă!

În cinstea aniversării, paharele sunt umplute cu șampanie.

După ce oaspeții au adus un omagiu mâncărurilor și băuturilor, se recomandă să jucați câteva jocuri de farse.

Primul joc: „Pantomimă veselă”

În cazul nostru, prezentatorul a invitat jubileul, în calitate de actor principal, și una dintre colegele ei să participe. Ea le-a dat ambilor participanți note cu o descriere a acțiunilor cerute de ei.

Și i-a anunțat pe toți cei prezenți că acum va fi prezentată o pantomimă din viața echipei și trebuie să încercați să ghiciți ce fac actorii. Este interzis să spui ceva participanților la pantomimă.

(Principalul este că ei nu ar trebui să comunice între ei și să vadă textul notei altcuiva. Elementele de recuzită necesită un scaun.)

În nota participantului la pantomimă scrie: „Colegul tău vrea să se spânzure și tu trebuie să previi asta”.

O notă a unui participant la pantomimă spune: „Vrei să înlocuiești un bec ars într-un candelabru, iar colegul tău încearcă să te oprească”.

Se dovedește foarte amuzant.

Jocul doi: „Surpriză pentru ziua de naștere”

Gazda: Și acum un joc surpriză pentru vinovatul nostru favorit al sărbătorii.

(Prezentatorul ia cutia și i-o dă sărbătoritului.)

Gazdă: există multe surprize diferite în această casetă. Sarcina ta este să scoți plicurile din sicriu, să citești inscripțiile de pe ele și să spui: „Am primit o scrisoare audio de la... (F.V., scrisă pe plic)”.

(Persoana chemată vine în față, ia plicul, îl deschide, scoate o felicitare și citește, de exemplu, „Se cântă melodia „La mulți ani” și interpretează orice melodie în care există cuvinte"La mulți ani". Alte plicuri pot conține sarcini în care trebuie să citiți o poezie, să spuneți o glumă, să dansați un anumit dans etc.)

Prezentator: Dragul nostru ...(poziție, IO al jubileului) poate găsi bani oriunde. Nu crede? Dar acum vom verifica.

Jocul trei „Călătoria banilor”

Facturile de bani au fost ascunse în avans în diverse locuri ale prezentatorului, așa că și alți colegi nu știu. Când vinovatul sărbătorii se apropie de marcaj, prezentatorul spune: „Ne apropiem de Arhangelsk”.

Dacă schimbă cursul, prezentatorul comentează: „Arhangelsk nu este pe gustul nostru, ar fi bine să mergem la Yaroslavl”, „Drept de-a lungul cursului Khabarovsk”, etc. Imagini cu stemele orașelor reprezentate pe facturile acționează ca indicii.

Drept urmare, întreaga echipă se alătură căutării de fonduri. Banii găsiți sunt băgați într-un portofel de piele nou de aspect solid și predați solemn jubileului.

Se interpretează cântecul de crocodil al Genei „Let them run clumsily”.

Sperăm că v-a plăcut scenariul sugerat. Vă dorim noroc în a-l aduce la viață!

Citește și: Scenariul cool al împlinirii a 60 de ani a unei femei. Acasă, într-o cafenea, la serviciu

Dragi cititori!Imaginile găsite pe Internet sunt publicate pe site-ul meu. Dacă sunteți titularul dreptului de conținut, scrieți-i administratorului (contacte în antetul site-ului), iar eu voi elimina fotografia sau voi lăsa un link către resursa dumneavoastră. Mulțumesc pentru înțelegere!

Când toată lumea se așează la masă, prezentatorul face un discurs introductiv despre vinovatul sărbătorii cu un toast în cinstea sa.

Lider:

Aniversarea noastră este demnă de romantism

A fost un sonet compus în onoarea lui,

Vă mulțumesc că sunteți în lume

Ce exemplu ne slujiți!

De aceea propun primul toast

Și lasă-l să zboare către stele îndepărtate!

Și aici suntem aproape și cald împreună,

Și sufletul este plăcut și ușor!

După ce toată lumea bea și mănâncă, programul festiv continuă. Dvezhenshchyn, îmbrăcat în costume populare ucrainene, poate fi stilizat, apare pe platforma de concert improvizată.

Trebuie să ai timp să te schimbi în timp ce toți ceilalți stau la masă. Vor cânta imnuri. Este bine dacă în companie există un armonicitor. Dar este posibil și sub „minusovka”. Ei cântă în două voci. Una două rânduri, apoi alta - încă două.

prima melodie:

Salutări de la „Cântecul Rusiei”

Nadia Babkina!

Fie ca ele să devină realitate întotdeauna

Toate speranțele tale!

a doua melodie:

Mare aniversare

Vinovatul este drăguț!

Și masa, și casa și grădina

Ei arată grozav!

a treia melodie:

Jubileul are un dar -

Mâini de aur!

El creează capodopere

Metoda științei!

al 4-lea cântec:

Jubileul nostru de aur

Cânți o melodie cu noi!

Sau chiar lângă noi

Te reține puțin!

Interpreții de cântece se apropie de vinovatul sărbătorii, îl invită să părăsească masa. Dacă vrea să cânte o melodie, lasă-l să cânte, dacă nu, lasă-l să stea pe scena improvizată între artiștii care vor mai cânta câțivacântece

a 5-a melodie:

Ce tip grozav

Dragul nostru jubileu!

Pur și simplu țâșnește

Bine făcut!

al 6-lea cântec:

Aniversarea noastră este atât de frumoasă

Perfect!

El este de profil și fața plină,

Foarte revelator!

al 7-lea cântec:

S-a adunat întreaga familie

Și au venit prietenii!

Sărbătorim aniversarea

Cu glume și râsete noi!

a 8-a melodie:

A duce nepoții la școală,

În fiecare an, mai tânăr!

De aceea toast-ul este distractiv

De la familie și prieteni!

(Interpreții se înclină și se așează la masă, unde prezentatorii s-au animat deja, toată lumea bea un pahar și pentru toast e ceva de băut. După o scurtă pauză de masă.)

Apare un „țigan”, în care unul dintre invitați a reușit să se transforme. Ea se apropie de ziua de naștere și începe o conversație cu el.

Tiganca: Hei, draga, sanatate tie, micutilor. Și să auri condeiul, îmi voi aminti, voi spune tot adevărul, voi prooroci toată soarta.

(Bărbatul de naștere este de acord. Țiganca îl ia de mână și începe să se uite la liniile de pe palmă.)

Țigan:

Aici, diamantul meu, aurul meu, ce să-ți spun. Ca și în spirit, voi spune despre ceea ce văd. Numele tău este slăvit (strigă numele), iar soția ta este frumoasă (strigă numele soției).

Aveți copii (enumeră numele copiilor) și, de asemenea, nepoți (numele nepoților). O familie numeroasă, rude și prieteni. Ești bogat (nume), așa că nu fi lacom, auriți condeiul!

(Fărbatul de naștere ar trebui să-i dea ghicitorului niște monede.)

Femeie țigancă(cu prefăcută groază, împingând banii): Nu poți da o monedă goală, trebuie să fie înfășurată într-o hârtie.

( Gazdaîi dă un ambalaj de bomboane pentru a înveli moneda, așa cum îi cere ghicitorul.)

Femeie țigancă (pufnește): Ei bine, nu orice bucată de hârtie este potrivită, avem nevoie de una cu filigrane speciale!

Prezentatorulîi înmânează vinovatului sărbătorii o bancnotă de 50 de ruble. Învelește moneda într-o bancnotă și i-o întinde țiganului.

Gypsy(suficient): Iată o altă chestiune. (Ascunde rulada în buzunarul fustelor sale largi.)

Prezentatorulîi oferă țiganului un pahar umplut cu un fel de băutură, poate doar apă. Oferă un răsfăț. O țigancă cu cuvintele „Pentru sănătatea ta, diamant!” băuturi, croaie destul.

Gypsy: O, bravo! Acum sufletul cere distracție! Nu pot rezista! Vreau să dansez! Dar nu singur, ci împreună cu dragul proprietar! Atentie, nu refuza!

(Se aude melodia „Țigan cu o cale de ieșire”. Țiganul îl scoate pe ziua de naștere de pe masă. Încep să danseze, în curând li se alătură alți invitați.)

După dans, toată lumea se adună din nou la masă.

Prezentator: Și acum cuvântul de salut este dat soției sale, cu care este căsătorit fericit de ... ani.

Soția se poate exprima improvizat sau poate folosi un text pregătit anterior.

Puteți încheia discursul de bun venit cu următorul toast:

Iubitul meu soț

Câți ani ai fost cu mine?

Trăim ca o familie prietenoasă

am nevoie de mai mult

De îndată ce ești sănătos,

Să mă iubești, copii,

Nepoții așteptau o vizită,

Dar nu m-am răsfățat prea mult!

Il recomand tuturor

Bea pahare de vin pentru asta!

(Se anunță din nou o scurtă pauză în sărbătoare pentru ca oaspeții să se bucure de preparatele calde pregătite de soția băiețelului de naștere. Pauza se încheie cu apariția unui caucazian fierbinte, cu o mustață falsă uriașă, purtând o mare.capace.)

Caucazian: Bună ziua! Treceam pe aici, auzeam muzică veselă! Mi-am adus aminte de aniversarea vecinului! Și trebuie să vă felicitați prietenii! Aici am un balon de vin bun (Pune o sticlă uriașă împletită pe masă).

Drag prieten! Conform vechiului obicei caucazian, ar trebui să bei acest corn mare de vin bun.

Desface un corn uriaș de la centură și, cu ajutorul altora, toarnă în el o băutură din sticla pe care a adus-o. Sărbătoritul bea întregul conținut al cornului în strigătele de bucurie și aplauzele celor prezenți. Este clar că acesta nu este vin, ci mors sau uzvar.

Caucazian: Aici sunt onorat! Bine făcut! Acum hai să dansăm cu mine!

(Se aude o melodie Lezginka. Bărbatul caucazian începe să danseze cu ziua de naștere, apoi bărbatul caucazian o invită pe soția persoanei responsabile de sărbătoare, apoi alți invitați se alătură. Improvizația transformă dansul într-o scenă distractivă. Când muzica moare. jos, toată lumea se întoarce la masă.)

Caucazian: Acum voi spune vechiul toast caucazian:

Popoarele din Caucaz au o astfel de credință. Dacă un copil se naște într-o familie, cu el se nasc 100 de diavoli. Când copilul împlinește un an, apare un înger și sunt cu un draci mai puțin. Și așa an de an: numărul îngerilor crește, iar numărul diavolilor devine din ce în ce mai puțin.

Jubileul nostru a împlinit 60 de ani, ceea ce înseamnă că sunt 60 de îngeri și numărul lor depășește cu mult numărul diavolilor. Dar îmi propun să beau unui alt înger care îl însoțește pe acest om vrednic de mulți ani și îl protejează de influența proastă a forțelor întunecate. Aceasta este soția dragă a băiețelului nostru de naștere. Noroc pentru (numele soției)!

Calul meu cu benzină sapă pământul cu copite de cauciuc, e timpul să fac comisioane, fericire și noroc pentru tine!

(Puțin mai târziu, apare un cuplu căsătorit, îmbrăcat în stil popular ucrainean. Acestea sunt Oksana și Mykola, altelevecinii din tara.)

Oksana: O zi bună, vecini! Vrem să felicităm gazda pentru aniversarea lui! Aici au fost aduși oaspeți. Multă untură și puțină vodcă. (Mykola pune un coș pe masă din care iese o sticlă de luciu de lună).

Mykola: Fiți sănătoși cu toții! (căscă, acoperindu-și gura cu mâna). Îmi pare rău, totul este vina soției mele. Nu am dormit azi din cauza ei.

Oksana: Vorbești, dar nu vorbi!

Mykola: Ce, nu-i așa? Judecă singur. Trăim împreună de mai bine de zece ani. Copiii din cuibul părintelui au zburat. Acum iată niște kukuem. Este plictisitor. Ieri am spus: „Hai, Ksanka, ca în tinerețea mea. Mă voi duce la râu, iar tu vei veni la mine acolo puțin mai târziu, ca înainte pentru o întâlnire. Ei bine, pentru a împrospăta simțurile. Psihologii sfătuiesc.

Soția mea spune: „Cum zici tu, ca în tinerețe, ca în tinerețe”. Așa că m-am dus la râu la ora șapte. Stau și aștept, a trecut o oră, a doua, a treia a trecut. Am fost muscat de tantari, e frig de rau. Așa că a început să-și facă griji, nu mai tânăr, dacă nu i s-ar fi făcut ceva femeii.

pentru

Mă grăbeam să merg acasă. Vin Mă uit la Oksana, de parcă nimic nu s-ar fi întâmplat, stând la masă și beau ceai. O intreb: "Nu ai venit, ai uitat raul?" Ea răspunde: „Nu, nu am uitat. Mama nu m-a lăsat. „Tu”, spune el, „ți-ai dorit exact așa cum a fost în tinerețe”. Și, cel mai important, nu vă certați. Și atunci nu prea am putut dormi toată noaptea, am fost mușcat de țânțari blestemati.

Oksana(râde) :da, ar trebui! A decis să-și amintească tinerețea!

Mykola: Așa ai fost mereu! glumeţ Se pare că de aceea m-am îndrăgostit de tine.

Oksana: Haide, acum să ne amintim de tinerețea noastră, lăsați oamenii să se distreze!

(Oksana și Mykola interpretează cântecul popular ucrainean „Pidmanula,pidvela” cu elemente de punere în scenă.)

Oksana: Acum vreau să fac un toast

(Bărbatului: Nu îndrăzni să mă întrerupi!)

Iti doresc fericire, dragoste si noroc,

Că ai totul, nu altfel!

Așa că fii sănătos, trăiește mult,

Și livrăm în casă, în casă.

(După toast, o ia pe Mykola de braț și pleacă.)

Gazda: Să continuăm vacanța și vă sugerez să vă jucați!

Un joc amuzant pentru un băiat de naștere

Toată lumea știe acest joc, se joacă destul de des. Dar astăzi o vom face puțin diferit. Un jubileu așezat în capul mesei va ghici cuvântul. Mai mult, cuvântul va denota cine este el în acest moment. Așa că i-am pus o „coroană” pe cap și se transformă în persoana marcată aici.

Încearcă să-i explici vinovatului sărbătorii cine este, fără a spune cuvinte comune. Vom vorbi pe rând. Desigur, soția începe.

(Inscripțiile „coroanelor” sunt „sultan”, „țar”, „împărat”, „rege”, „președinte”.)

Oricât ghiceste, va primi o asemenea notă. Dacă ceilalți jucători fac totul corect, atunci „cinci” este garantat!

Prezentator: Bravo, băiatul nostru de naștere! S-a descurcat perfect cu sarcina! Un exemplu pentru copii și nepoți! Și acum cuvântul pentru salut este dat generației mai tinere.

(Unul dintre copii spune salutări. Discursul se încheie cu un toast în onoarea părinților.)

Părinte, te felicităm pentru aniversarea ta,

Vă dorim sănătate și fericire, succes,

Pentru ca totul să fie minunat în casa familiei,

Deci mama te iubește și mai mult!

Acesta este un toast pentru onoarea ta,

Să fie extrem de simplu,

Esti un exemplu pentru noi, te iubim

Și Dumnezeu să vă răsplătească pentru toate!

(Băutură pentru părinți în picioare).

Gazda: Și acum se anunță un dans special pentru ziua de naștere și cea mai dragă jumătate a lui.

(Se aude melodia valsului. Vinovatul sărbătorii și soția sa încercuiesc într-un dans solo. În acest moment, pe masă apare mult așteptatul tort cu lumânări aprinse, apoi suflă lumânările. Toată lumea cântă tradiționalul „La mulți ani!”, se răsfățește cu tortul.)

Gazda: invităm pe toată lumea să participe la o competiție de dans distractivă.

(Fiecărui cuplu i se dă un balon, care este plasat între participanții de dans la competiție în zona pieptului. Nu puteți ține balonul cu mâinile. Trebuie să apăsați suficient de strâns unul pe celălalt pentru ca balonul să nu alunece afară. )

Dar cel mai important lucru este că, de îndată ce muzica se termină, apăsați mingea suficient de tare pe ambele părți, încât să iasă. Câștigă oricare pereche care o va face mai bine. Ca premiu, poți oferi un premiu dulce.

Prezentator: Un balon care se sparge nu emite un sunet deosebit de puternic, un foc de artificii festiv mare sună mult mai tare.

(Pe un loc special amenajat se lansează petarde și alte obiecte pirotehnice în cinstea aniversării. Acțiunea este însoțită de muzică adecvată momentului.)

Gazda: Și acum toată lumea dansează cine vrea, cine poate și cine nu!

Seara festivă continuă și se încheie cu dans.

Sperăm că acest scenariu vă va ajuta să vă distrați sărbătorind împlinirea a 60 de ani a soțului dvs. Să aveți o dispoziție bună!

pentru

Scenariul umoristic pentru împlinirea a 60 de ani a unui bărbat pentru casa „Un bărbat în floare”

Opțiunea de mai jos pentru organizarea unei sărbători poate fi folosită ca bază pentru organizarea unui eveniment de o amploare nu deosebit de mare. Cel mai bine este să alegeți cel mai bun pentru gestionarea sadoi prezentatori, deși, în cazuri extreme, se poate dispensa de un coleg activ.

Durata: 2 ore

Interiorul camerei destinate sărbătorii este decorat cu flori, baloane și postere festive. În centru, puteți plasa un colaj de ziar de perete, în care sunt afișate momente interesante din viața băiețelului.

La începutul evenimentului este planificat un fel de prezentare a vinovatului sărbătorii (se poate folosi videoclipul). După prezentare, se acordă o diplomă jubiliară, indicând toate avantajele și realizările. Apoi oaspeții sunt invitați la masă.

Primul toast este dat acelor colegi care sunt cei mai apropiați de ziua de naștere și sunt în relații amicale cu el.

Primul Toasteste propus pentru vinovatul sărbătorii!

În cinstea cărei aniversare s-a adunat toată echipa!

Vă dorim sănătate, viață lungă fericită,

Și fiți credincioși și loiali echipei noastre!

După ce cei prezenți au băut câteva băuturi, printre invitați are loc un test interesant despre atenția și amintirea evenimentelor din viața băiețelului:

(Prezentatorii le înmânează invitaților carduri cu întrebări pregătite în prealabil.)

De exemplu: La ce vârstă a spus ziua de naștere „mamă”? Numărul școlii pe care a absolvit-o? Numiți universitatea și specialitatea după diplomă? Mancare favorita? Băutură? etc.

Dacă răspunsul la întrebare nu este dat sau este dat incorect, atunci va trebui să se despartă de unele dintre lucrurile lui (ceas, telefon, brățară), care va juca rolul unei fantome și să-l dea gazdei pentru temporar. depozitare. Vă puteți recupera articolul numai după îndeplinirea dorinței jubileului (rezonabil).

Procesul de „cumpărare a fanilor” se întinde pe toată durata evenimentului festiv. Se determină momentul potrivit pentru fiecare episod de „mântuire”.