pentru

Salutare, tati si copii dragi! Știu, ziua de naștere a iubitei tale mame vine în curând și vrei să o feliciti cu umor și foc. Vă aduc în atenție 2 scenete amuzante pentru aniversarea mamei de la copii. Sunt scrise pe baza unor desene bune și dragi mami cu siguranță îi va plăcea! Prima scenetă despre un pui de hipopotam. Era atât de fericit pentru că are cea mai bună și mai frumoasă mamă din lume. Dar a fost răpită de un vânător rău pentru a fi pusă pe o dietă de hipopotam. Totuși, nu a fost aici! Prietenii și vitejii anchetatori l-au ajutat pe băiețel.

A doua scenă este foarte emoționantă! Este vorba despre marea inimă maternă care bate în sânul unui stârc de mlaștină. Pasărea a devenit mamă adoptivă pentru trei bebeluși. Și cum s-a încheiat povestea bună, ușor amuzantă, citiți pe această pagină.

De ce au nevoie o soție și o mamă iubită pentru o aniversare? Florile și cadourile nu sunt principalul lucru, o mamă vrea să simtă cum o iubește copiii. Pregateste draga mami un spectacol bun si niste batiste, pentru ca aceste scene amuzante o vor emotiona pana la lacrimi.

Baby Hippo - o scenă amuzantă pentru mama de la copii

Spectacolul începe cu o melodie frumoasă. Pe pajiște, mama hipopotamului culege flori, iar fiul ei se zbârnește pe gazon cu o plasă. În căutarea unui fluture, își părăsește mama și întâlnește o fată drăguță cu un arc uriaș.

Fata: Oh, alo, cine ești?

Hipopotam: Sunt un hipopotam!

Fata: Ce fel de Hippo ești, dacă ești Hippo aici!

Puștiul ridică din umeri, fata îl ia de mână și prietenii se joacă fericiți împreună. În acest moment, un vânător apare într-un colț întunecat al scenei. Mama hipopotamului a ațipit și nu a observat pericolul, iar vicleanul vânător a aruncat cu pricepere o plasă peste ea.

Mama nu a avut timp să-și revină în fire, în timp ce ticălosul a prins-o în culise. Ea doar a strigat: IubitoHippopo... Fiul și-a auzit vocea natală și a alergat să ajute, dar era prea târziu. Mama iubita a dispărut, iar copilul s-a așezat și a plâns.

Fata: Nu plânge, puiule Hippo! Cu siguranță o vom găsi pe mama ta! Spune-mi, cum este ea?

Bebelușsuspine: este cea mai frumoasă și mai bună persoană din lume!

Fata: Ah! Atunci știu unde să o caut pe mama ta, toate mamele frumoase merg la cumpărături.

Prieteni, ținându-vă de mână, mergeți în căutare.

Fata arată spre un magazin imaginar: Uite, unde vând rochii și pantofi, tot felul de parfumuri și rujuri, cu siguranță o vom găsi pe mama ta. E o mătușă frumoasă, nu-i așa?

Hippopota: Nu, mama e mai frumoasă!

Fataarată către o altă mătușă: Și e foarte frumoasă, nu-i așa?

Hippopostrigă din nou: Nu, mama mea este rotundă și are un zâmbet atât de frumos!

Fata: Nu plânge! Știu cine ne va ajuta, nene polițistul!

Copilul îl apucă de mână pe Hippo și fug la poliție. La fața locului apare un sergent curajos.

Polițistul: Bună, copii! Ce ți s-a întâmplat?

Fata: Dragă unchi, polițistul, mama Hippopotutei este dispărută. Ea este cea mai bună și cea mai frumoasă, găsește-o, te rog.

Polițistulridică radioul: atenție, atenție! La toate postările! Micul hipopotam și-a pierdut mama, detectivul Sherlock Pug este nevoie urgent!

Un câine mare aleargă pe scenă. Actorul cu urechi și coadă este îmbrăcat ca un dandy londonez.

Detective: Haw-haw, detectivul experimentat Sherlock Pug se grăbește să-l salveze! (scoate o lupă, se uită la copii) Ce s-a întâmplat cu tine?

Fata: Dragă Sherlock Pug, Hipopotamus și-a pierdut mama. Ajută-l să o găsești!

Investigatorul: Și cum a dispărut?

Hippopota: Ne jucam pe gazon și apoi am auzitvocea ei tristă... Și gata, a dispărut!

Investigatorul: Da, da, totul este clar! A fost răpită!

Copiii se uită speriați la detectiv, polițistul îi conduce pe copii, iar câinele începe să vâneze. Pe muzica tulburătoare de la Pantera Roz, el se strecoară pe traseu.

În acest moment, apare în fața locului un vânător, care târăște într-o plasă un biet hipopotam.

Hunter: Voi face cotlet de hipopotam și voi recupera 3 kilograme deodată. Ha ha ha!

Copii și un polițist stau în calea criminalului, iar Sherlock Pug se strecoară în spate cu o armă și cătușe.

Vânătorul este speriat, dar curajos: voi prinde un hipopotam mic, voi mai reveni cu încă 2 kilograme.

Polițistul și detectivul îl leagă pe criminal, fata îl amenință cu un deget, iar mama Hipopotam îmbrățișează strâns copilul.

La sfârșitul scenetei, sună cântecul lui Kukutikov „Mama”, ei cântă veseli despre animale și mamele lor. Și actorii dansează împreună. La o astfel de melodie minunată, este timpul să dăm buchete și suveniruri persoanei responsabile de sărbătoare.

Mama „Heron” este o scenetă emoționantă și ușor amuzantă a copiilor

Pe fundal, sunetele naturii, broaște crocnind, un stârc urcă pe scenă cu un pas grațios. Ea se uită în jur, oftă tristă.

Heron: Ce liniște este pe lacul nostru. Păsările cloc ouă, broaștele prind fluturi, iar eu sunt din nou singur (clapă aripi).

Deodată, din culise, se aud țipetele unui stârc prădător, stârcul se sperie și se ascunde sub aripa lui. Pasărea mare zboară, iar în scenă apare o mică rățușcă.

Heron: Iubito, alo, de unde ești?

Kachenya: Locuiesc aici, avem o familie mare. Frații mei și cu mine înotam, dar deodată un vultur a coborât, m-am speriat și am fugit. Acum nu știu unde este mama?

Rățușa sufă, iar Stârcul liniștește: Nu plânge, micuțo! Vrei să fiu mama ta?

Puștiul își șterge lacrimileși îl îmbrățișează pe Stârc, ei înconjoară scena pe muzică. Atunci pasărea cea bună începe să adune ramuri pentru a-și construi un cuib cald pentru fiul său.

Sunt din nou sunete tulburătoare în culise. Se aude călcatul cizmelor, cineva aruncă o pungă grea în lac.

Heron: O, ceva a căzut în lac! Iubito, nu pleca nicăieri, mă întorc imediat.

Pasărea fuge în culise și un minut mai târziu trage o geantă mare, în care se mișcă cineva.

Rățuțăcu frică: Oh, cine este acolo? Deodată un șarpe, mă mănâncă! (se ascunde în cuib).

Stârcul deschide geanta și apare un cățeluș drăguț și vesel.

Heron: Bună, iubito, de unde ești?

Câine: Haw-haw, locuiesc într-o casă în mlaștină, avem o familie mare. Mama a născut 6 căței, 5 au fost disecați, iar eu am rămas. Probabil că proprietarul nu avea nevoie de mine și am fost dat afară.

Heron: Sărmanul copil, dacă vrei, îți voi fi mama. Trăiește cu noi!

Cățelușul dă din coadă vesel, trio-ul încercuiește scena într-un dans prietenesc.

Deodată, în culise se aud din nou sunete alarmante. Ursul răcnește și cheamă ajutor. Un stârc cu copii se grăbește să ajute.

Catelul: Oh, uite, ursul este prins. Trebuie să-l ajutăm!

Stârcul ia un băț lung și ajută șoarecele să iasă din gaura imaginară. Pe scenă apare un urs stângaci amuzant.

Heron: Bună, iubito, de unde ești?

Ursul: Ne-am jucat cu fratele meu, ne-am plimbat cu mama pe marginea pădurii. Deodată au auzit împușcături, m-am speriat și am fugit. Apoi am intrat într-o gaură, iar acum nu știu unde să merg (pufă).

Heron: Nu plânge, băiete. Vrei să fiu mama ta?

Ursul dă din cap, copiii se țin de mână și dansează pe muzică.

Și în acest moment, un prieten - o cioară vorbăreț - zboară la Caple. Stârcul este bucuros să fie oaspete.

Crow: Bună, dragă! Și știi asta astăziva fi o petrecere cool în pădure. Vor fi cocoși negri inactiv, păuni frumoși și oaspeți de peste mări Hupa.

Stârcul: Cât de interesant, chiar și Hupa, o pasăre rară în sălbăticia noastră! Poate decola pentru o oră?

Corb: Kar-kar, aha-ha!

Stârcla copii: Stai liniștit în cuib și nu te duci nicăieri. Voi reveni curând.

Ditvora se ascunde, iar chipeșul Udod apare pe scenă. El execută un dans amuzant pe un hit la modă și îl seduce pe Stârcul. Pasărea flirtează, flirtează, dar deodată își amintește de copii.

Heron: Oh, ce sunt copiii mei? De unul singur...

Odod: Și câți copii ai?

Stârcul: Trei - o rățușă, un cățel și un urs.

Hook: Da, o familie mare. Si eu ma grabesc, am lucruri de facut, scuze, draga!

Petitorul dispare, iar mama Stârcului se grăbește acasă. Găsește un cuib gol și intră în panică, aleargă în culise în căutarea copiilor.

Pe scenă apare un vânător, trage pe o frânghie o biată rățușcă, un cățeluș și un urs. Copiii se strică, dar răufăcătorul insidios este prins în timp de stârcul-mamă.

Ea luptă cu înverșunare pentru copii: Iată că ești un vânător rău, iată-te, nu te atinge de copiii mei! Ieși din lacul nostru și nu te mai întoarce niciodată!

Vânătorul este complet derutat, nu se aștepta la o asemenea presiune, aruncă frânghia și fuge. Stârcul dezleagă pruncii și aude deodată un croc.

Rațăîn culise: Păi, puiule, unde ești? Te caut, vino acasă la frații tăi!

Rățușcă: Oh, e mama mea, trebuie să fug! (Oprește, îmbrățișează Heron) Mulțumesc mamei lui Heron, dar mă voi întoarce la mama și frații mei!

Heronșterge o lacrimă: Fugi copilul, desigur, aceasta este familia ta!

Se aud din nou sunete în fundal, câinele latră: Haw-haw, fiule! Te simt miros, revino la mine, ești singuram ramas!

Catelulera îngrijorat: Haw-haw, asta e vocea mamei mele! Trebuie sa plec! (îmbrățișează stârcul și pleacă cu un lătrat)

Heronpe traseu: Aleargă, fugi, iubito! La urma urmei, aceasta este mama ta!

Și din nou în culise se aude un vuiet, de data asta un urs răcnește: Unde ești, dragul meu fiu? Te caut de atâta timp, întoarce-te în bârlogul tău natal!

Ursul: O, și aceasta este mama mea! Și fratele meu probabil este cu ea, voi alerga! (îl îmbrățișează strâns pe Heron)

Heroncu un zâmbet: Aleargă mai repede, iubito! Familia ta te așteaptă!

Scena este goală, pasărea se învârte pe muzică și bate din aripi.

Heron: Îmi iubesc copiii și le doresc fericire! S-au întors acasă, ceea ce înseamnă că totul va fi bine cu ei!

În acest moment, există din nou sunete ciudate în spatele scenei. O mașină a trecut în viteză și ceva mare și greu a căzut în lac. Pasărea se grăbește în culise, trage o cutie pătrată pe scenă.

Heron: Ce ar putea fi? Pare să fie cineva acolo?

Pasărea grijulie încearcă să deschidă cutia, dar nu cedează. Și așa, și așa, în niciun caz! Dar în cele din urmă, după o pauză intrigantă, capacul alunecă.

Heronse uită precaut înăuntru: Cine stă acolo? Ieși!

Deodată, o maimuță mică sare din cutie. Ea începe să alerge pe scenă și să spargă totul.

Heron: Ei bine, se pare că am o fiică obraznică! Și mama îi iubește pe toți copiii, mari și mici, zgomotoși și liniștiți, ascultători și nu așa!

Maimuța o îmbrățișează pe mama Stârcului. Se aude o melodie frumoasă, toată lumea este emoționată, iar copiii îi dăruiesc flori frumoase mamei care își sărbătorește ziua de naștere.

Sfârşit.

Dragi cititori!Imaginile găsite pe Internet sunt publicate pe site-ul meu. Dacă sunteți deținătorul drepturilor de autor asupra conținutului, scrieți-i administratorului (contacte în antetul site-ului) și voi elimina fotografia sau voi lăsa un link cătreresursa ta Mulțumesc pentru înțelegere!