Dragi părinți, în ajunul Anului Nou, adulții și copiii așteaptă un miracol, ceva luminos și bun. Aceasta este o sărbătoare în care trebuie să-ți pui urări, să crezi în basme și să oferi cadouri celor dragi și rudelor tale.

Scena de Anul Nou despre Regina Zăpezii îi va ajuta pe copiii tăi să se transforme în eroii operei cu același nume a lui Hans Christian Andersen. Și, de asemenea, petrece timp distractiv și greu.

O scenetă pentru Anul Nou despre regina zăpezii spin-spin (pentru vârsta de liceu)

anul

Conform scenariului, participă 4 actori. Regina Zăpezii apare pe scenă.

Regina: „Da! Ce se intampla aici? Unde sunt asistenții mei fideli?

Pe scenă apar o cățea și un ghimpe cu zâmbete viclene. Se aruncă bulgări de zăpadă unul asupra celuilalt, jucându-se și distrându-se. Se apropie de regină.

Regina: „Iată, prietenii mei, spinul și spinul. Da, dragii mei, spuneți-mi, de cât timp suntem murdari?”

Slyuchka: „Kai a fost luat”.

Kolyuchka: „Nu a fost posibil să o ia pe Herda. Fetiță dăunătoare.”

Regina: „Da, îți ordon să mergi la Gerdy și să o iei cu forța!”

Zlyuchka: „Dar cum o vom face?”

Thorn: „Dacă nu putem?”

Regina: „Iată fulgi de nea ascuțiți pentru tine! Aruncă-le pe Gerda, iar ea va deveni rece și nepăsătoare!

Slyuchka: „Bună decizie, regina mea!”

Prickly: „Bine, hai să o facem!”

Regina se apropie de asistenții ei și le întinde o pungă cu fulgi de nea ascuțiți. Zlyuchka și thorn încep să se certe despre cine va purta geanta. Începe o luptă. Atunci cățeaua decide că va duce geanta.

Regina: „Du-te, prieteni! Și nu te întoarce fără Gerda!"

Un ghimpe și un ghimpe fug de pe scenă. Apoi vine regina. Gerda apare, plimbându-sestrăzi cu un coș. Îi vede pe băieți lângă scenă.

Gerda: „Băieți, bună ziua! Nu l-ai văzut pe Kai?"

Vocedin public: "Nuuuu!"

Gerda: „Regina Zăpezii rea l-a luat de la mine. Trebuie să-l găsesc!”

Un ghimpe și un ghimpe recurg la scenă. Au alergat la Gerdy.

Slyuchka: „Da, am înțeles!”

Kolyuchka: „Da, am terminat!”

Gerda: "Ah, aceștia sunt asistenții răi ai Reginei Zăpezii!"

Zlyuchka și Thorn aleargă și mai aproape și încearcă să toarne conținutul pungii pe Gerda. Fata își acoperă fața cu mâna. țurțuri ascuțite se învârte în aer.

Gerda: „Băieți, ajutați-mă! Suflați fulgii de nea!”

Elevii își imaginează că suflă pe țurțuri ascuțite. Fulgi de zăpadă cad pe podea. Gerda își deschide fața.

Gerda: „Iată un spin și un spin pentru tine! Prietenii mei m-au ajutat! Răspunde repede, unde este Kai!"

Zlyuchka: „Nu voi face”.

Kolyuchka: „Nu voi face”.

Gerd este destul de un spin și un spin.

Gerda: „Dacă nu-mi arăți unde este Kai, te voi zdrobi și Regina Zăpezii nu va mai avea ajutoare! Și băieții mă vor ajuta în asta! Serios, prieteni?”

Din public se aude o voce: "Da!"

Spinul și ghimpele s-au speriat. Au dat din cap și au fost de acord să arate unde îl ascunde regina pe Kai. le strigă Gerda băieților pentru ultima oară.

Gerda: „Binele triumfă întotdeauna asupra răului!”

Toți actorii părăsesc scena.

O scenă despre Regina Zăpezii la școală (pentru vârste mai mici)

Conform scenariului, participă 3 eroi ai basmului - Kai, Gerda și Regina Zăpezii. La începutul scenetei, Gerda povestește despre dispariția unuia. Ea le roagă copiilor să o ajute să găsească stăpâna castelului Reginei Zăpezii și să-i topească inima: „Băieți, să o chem pe Regina Zăpezii!”.

Scolaristrigă tare și cheamă regina. Stăpâna regatului zăpezii apare din culise într-o rochie și coroană albă.

Gerda: „Și aici este Regina Zăpezii! Kai, Kai, unde ești?”.

Regina: „Kai este cu mine acum. În inima lui este rece, ca în toată împărăția.

Gerda: „Kai este bun, curajos și nu va fi niciodată supărat și rece”.

Regina: „Este prea târziu. Kai nu mai posedă sentimente umane. El va trăi în împărăția mea”.

Gerda: „Nu, nu lăsa să se întâmple asta! Băieții și cu mine vom demonstra că este amabil și bun!” Invită elevii să ajute.

Gerda: "Băieți, cum o învingem pe regina rece?"

Elevii încep să strige răspunsuri aleatorii la întrebări. Cine spune că trebuie să topești inima unei regine; care spune că trebuie să-i demonstreze lui Kai că este bun.

Gerda: „Raspunsuri bune baieti! Spune-mi, ce calități la o persoană considerați cele mai importante? Care dintre ele ne ajută să facem prieteni, să comunicăm și să credem în miracole?”.

Scolarii striga din nou tare, raspunzand la intrebari. Cine spune că aceasta este bunătate; care spune că este blândețe, bunătate, înțelegere și respect.

Gerda: „Bine, băieți! Sunteți grozavi băieți! Acum să cântăm un cântec de bunătate pentru ca Kai și Regina Zăpezii să-l audă!”

Scolarii decid ce melodie vor interpreta. Gerda sugerează ce cântece sunt despre bunătate. Ei decid să se oprească la cel mai faimos - din desenul animat „The Adventures of Pig Funtyk”.

Gerda: „Băieți, să ne ținem de mână!”

Școlarii încep să cânte împreună cu Gerda un cântec despre bunătate. „Bunătatea este mai încrezătoare și mai strictă decât toate pe lumea asta...”.

Regina: „Du-te, du-te! Kai nu va fi niciodată bun!”

Kai apare pe scenă. Fața lui este rece și furioasă, de parcă nu estevede oamenii din jur. Gerda îi încurajează pe băieți fluturând mâinile. Scolarii sunt incantati si incep sa cante si mai tare.

Kai: „Oh, cred că mi-am amintit totul! Gerda! Baieti! Unde sunt?"

Gerda: „Kai! O, dragă Kai! Regina rece te-a luat! Amintește-ți cine ești! Ești bun, bun!"

Kai: „Inima îmi bate din nou! Lasă-mă să plec Regina Zăpezii! Nu voi rămâne niciodată în palatul tău!”

Regina: „Cu drag! Ești prizonierul meu! Și, dacă băieții te vor ajuta, voi găsi un viscol și un viscol pe ei!

Vor îngheța și inimile lor vor deveni de gheață!”

Gerda: „Nu lăsa să se întâmple asta! Băieți, veniți în cerc! Să-i demonstrăm reginei ce sunt bunătatea și prietenia adevărată!”

Elevii formează un cerc și se țin de mână lângă Regina Zăpezii, astfel încât aceasta să fie în centru.

Cu voce tare și pasională, ei cântă un cântec despre bunătate.

Regina: „Nu! Nu! Încetează! Nu pot să ascult!”

Băieții continuă să cânte și să danseze în jurul reginei.

Regina: „Nu! Inima mi se topește!”

Regina Zăpezii coboară pe podea și înfățișează topirea.

Gerda: „Așa este, băieți! Împreună am învins-o pe regina rece! Pentru că bunătatea și prietenia stăpânesc în această lume!”

Gerda ia mâna lui Kai și ei părăsesc scena (în timp ce regina se ascunde în culise).

Autor: Yevgenia Kamenska.

Dragi cititori!Imaginile găsite pe Internet sunt publicate pe site-ul meu. Dacă sunteți titularul dreptului de conținut, scrieți-i administratorului (contacte în antetul site-ului), iar eu voi elimina fotografia sau voi lăsa un link către resursa dumneavoastră. Mulțumesc pentru înțelegere!