scenete

Este imposibil să-ți imaginezi o vacanță școlară fără un program de divertisment distractiv. Luând parte la scenete, copiii învață abilități de actorie, își antrenează memoria și dobândesc abilități creative.

Vă prezentăm câteva variante de scenete scurte tematice pentru clasa a V-a, pe care copiii le pot învinge.

Citește și: scenete amuzante de Anul Nou pentru clasa a VII-a.

O scenă pentru dedicarea elevilor de clasa a cincea

Evenimentul ar trebui să aibă loc în sala de întruniri, unde există o scenă mare.

Personajele principale: căpitanul navei (liderul clasei), căpitanul asistent (șeful clasei), Jung #1, Jung #2

Personaje secundare: echipajul navei

Pe scenă apar toate personajele actorice.

Căpitanul navei:

- Bună ziua, elevii de clasa a cincea. Ai invatat deja atat de multe, ai devenit independent si harnic in studii. Este timpul să plecați serios din curtea școlii, să vă urcați la bordul acestei nave improvizate și să continuați cursul pentru A.

Asistent căpitan:

- Prieteni, mă bucur atât de mult că studiez într-o clasă atât de prietenoasă. Ca o echipă puternică, suntem mereu împreună, ne susținem mereu unul pentru celălalt. Va felicit pentru o noua etapa in viata, sa fim in continuare prieteni excelenti.

Căpitanul navei:

- Pentru a fi numiți pe drept elevi de clasa a cincea, trebuie să găsiți o comoară specială care să stocheze lucruri valoroase pentru fiecare elev.

Echipa începe să caute comoara, toată lumea se agita pe scenă, se uită în colțuri, înfățișează acțiuni active.

Yunga nr. 1scoate din culise un cufăr în care există ecusoane cu numele cu inscripția „Clasa a cincea”:

- Uite ce am găsit, acestea sunt semne reale de distincție. Căpitane, tu, în calitate de lider al nostru, desfășoară inițierea la elevii de clasa a cincea și pune insigne cu numele echipei tale.

Căpitanenava:

- O voi face cu plăcere, acum suntem o singură familie și sunt mândru de asta. Căpitanul navei pune insigne cu numele elevilor, după aceea Jung #2 ia cuvântul.

- Mulțumesc căpitanului pentru onoare. Acum suntem adevărați elevi de clasa a cincea. În fața noastră sunt ani de studiu greu și impresii strălucitoare la școala noastră preferată. Mergeți elevii de clasa a cincea, aventurile abia încep.

Se cântă melodia „Predarea la școală”.

Scena de Anul Nou pentru clasa a V-a

Personaje actoricești: Lyosha, tată

Scena este camera băiatului Lyosha.

Pe scenă se află o masă, un scaun, un mic brad de Crăciun, o cutie cu jucării.

Lyosha stă pe un scaun, băiatul este foarte supărat.

- Eh, vine Anul Nou în curând și încă nu m-am hotărât cum să împodobesc corect primul meu brad de Crăciun. Mama a spus că trebuie să fie specială, dar cum alegi cele mai bune jucării dintre atâtea?

Tata intră în cameră.

- Bună, fiule. Am auzit că ai o sarcină specială în ajunul sărbătorii. Ce mai faci, ai nevoie de ajutor?

Lyosha:

- Ai ajuns la timp, tată. Trebuie să aleg jucării, dar sunt complet pierdută. Cum să stabilim care dintre ele va fi potrivită pe bradul nostru de Crăciun.

Tata:

- Haide. Ce jucărie îți place cel mai mult?

Lyosha:

- Sunt doar încântat de noua noastră ghirlandă, este atât de strălucitoare și clipește cu lumini multicolore.

Tata:

- Bine, hai să o spânzurăm mai întâi. Care jucărie este un simbol al speranței și trebuie să fie încununată de bradul de sărbători?

Lyosha:

- Steaua de Crăciun! Cum aș putea să uit de ea, tată, ești atât de deștept, dar ce să fac în continuare?

Tata:

- Lyosha, găsește jucăria în cutia pe care eu și mama ți-am dat-o în primul tău An Nou. chiar imi place de eamamei tale și mie, pentru că ne amintește de o perioadă mai bună din viața noastră.

Lyosha:

- Iată, o inimă de sticlă cu inscripția „Primul An Nou al bebelușului”. Cu siguranță îl voi agăța într-un loc proeminent.

Tata:

- Acum, fiule, hai să facem niște jucării cu mâinile noastre. Aici este hârtie colorată, lipici, sclipici. Mama va fi foarte fericită dacă creăm împreună bijuterii originale.

Tata și Lyoshya se așează la masă și încep să facă jucării împreună.

Lyosha:

- Tată, mă interesează atât de mult, nimeni nu va avea astfel de jucării, mulțumesc că m-ai ajutat la împodobirea primului meu brad de sărbători!

Se cântă melodia „Un pom de Crăciun s-a născut în pădure”.

O scenă pe 8 martie pentru elevii de clasa a 5-a

Evenimentul poate avea loc atât în ​​sala de clasă, cât și în sala de adunări. În acest din urmă caz, pe scenă ar trebui să existe birouri și un birou al profesorului.

Persoane active:

  • Natalia Andriivna (profesor clasa);
  • Anton;
  • Veronica.

Nataliya Andriivna apare pe scenă. Profesorul intră în clasă, este ușor derutat și încearcă din toate puterile să găsească răspunsuri la întrebări.

Natalia Andriivna:

- Buna copii. Te rog spune-mi unde sunt?

Anton:

- Ce ești, Natalia Andriivna, asta e camera 312.

Natalia Andriivna:

- Birou? Sunt la școală acum?

Veronica:

- Desigur, ne-ai uitat. Acesta este 5 - Ah, ești profesorul nostru de clasă.

Natalia Andriivna:

- Serios. Nu-mi amintesc nimic, ce s-ar fi putut întâmpla?

Anton:

- Am avut o lecție ieri, ai întrebat multe și...

Natalia Andriivna:

- Ce?

Anton:

- Nimic, am întrebat și am întrebat, am răspuns și am primit note bune. NataliaAndriivna:

- Asa de? Acum să ne uităm în revistă. Da, nu există nicio notă în jurnal pentru ziua de ieri și spui note bune, răspunsuri corecte, ceva nu se adună.

Veronica:

- Scuze, Natalia Andriivna, te-am mințit puțin. De fapt, ai pus o mulțime de două ieri, dar au dispărut cumva din jurnalul clasei. Când nu ți-ai amintit astazi, ne-am prefăcut a fi studenți excelenți.

Natalia Andriivna:

- Deci, până nu-mi spui tot adevărul, amintirea mea nu se va întoarce.

Anton:

- Nici nu știu cum să-ți spun, dar tot ce s-a întâmplat este vina mea. Când Natalya Andriivna punea note în revistă, stiloul i s-a rupt. Am decis să fac o mică glumă și i-am dat-o pe a mea, cu cerneala dispărând. Nici zeul nu m-a amenințat și tragerea la sorți nu a fost rea. Dar nu am vrut să-ți fac deloc rău, Nataliya Andriivna, iartă-mă pe mine și pe tine din 8 martie.

Natalia Andriivna:

- Oh, azi este 8 martie. Și cred că încep să-mi amintesc totul. Anton, nu ai făcut bine, dar mă bucur că ți-ai dat seama de vina ta. Datorită ție, mi-a revenit memoria, deși cerneala a dispărut pentru totdeauna. Copii, spuneți întotdeauna adevărul profesorilor voștri, chiar dacă asta înseamnă că veți avea note proaste.

Veronica:

- Natalya Andriivna, vacanță fericită. Fie ca tu să fii mereu un profesionist cu adevărat fericit și de succes. Din 8 martie.

O scenă distractivă de Ziua Mamei pentru 6 persoane

Persoane care acționează:

  1. Conducător (profesor de clasă);
  2. Masha;
  3. Serhiyko;
  4. Igor;
  5. Vika;
  6. Oleg.

Gazda intră pe scenă.

- O zi buna. Astăzi avem o vacanță mare. Ziua Mamei este o sărbătoare specială, așa că vrem să spunem un mare „Mulțumesc” celor mai dragi oameni din această lume. Sunteți ai noștritotul, ești inspirația, sprijinul și bucuria noastră. Vă dorim să fiți fericiți și mândri de copiii voștri în această zi, care nu își pot imagina viața fără tine. Mamele petrec mult timp cu bebelușii, dar cât de mult știu copiii despre gusturile și preferințele părinților lor. Să facem un mic test pentru a-l testa. Deci, prima întrebare. Care este activitatea preferată a mamei?

Masha:

- Curatenie.

Mamelerâd și răspund în cor:

Nu există niciunul.

Oleg:

- Gătit.

Mamici, zâmbind, răspund în cor:

-Nu.

Vika:

- Este spălat?

Mamelerăspund râzând în cor:

-Nu.

Ihor:

- Joacă-te cu copiii.

Gazdă:

- Da, exact asta este. Pentru mamici nu este nimic mai bun decat sa se distreze cu cei mici. Bravo Igor, cunosti foarte bine obiceiurile mamei tale. Urmatoarea intrebare. Care este felul de mâncare preferat al mamei?

Sergiyko:

- Ovaz.

Gazdă:

- Este foarte util, micul dejun fără acest fel de mâncare este un fenomen rar, dar nu există.

Ihor:

- Broccoli cu pui.

Gazdă:

Gustos, dar nu atât. Văd că mamei tale îi place mâncarea sănătoasă.

Oleg:

- Cheesecake.

Gazdă:

- Da, mamele gatesc adesea acest fel de mancare, pentru ca le pasa de bunastarea ta, dar raspunsul este incorect, gandeste-te din nou.

Masha:

- Poate ce gătim împreună.

Gazdă:

- Da, Masha, ai dreptate. Pentru o mamica nu exista delicatesa mai gustoasa decat cea pe care bebelusul ei invata sa o gateasca, are o bucata de dragoste incredibila.

Gazdă:

- Copii, ce i-ar plăcea mama să primească în cinstea sărbătorii, ce cadou i-ar plăcea cel mai mult?

Ihor:

- A meamama iubește parfumurile bune, probabil, un astfel de cadou îi va aduce multă bucurie.

Gazdă:

Aceasta este o opțiune bună, dar mamele gândesc diferit.

Oleg:

Cred că mama ar fi încântată de noua tigaie, gătește foarte delicios.

Gazdă:

- O cunoști foarte bine pe mama ta, dar cel mai bun cadou pentru ea va fi altceva.

Vika:

- Cred ca mama ar vrea sa primeasca de la mine un cadou, ceva deosebit, original.

Gazdă:

- Vika, ai dreptate. Copii, părinții tăi cunosc valoarea cadourilor din inimă, cele pe care le-ai creat cu ajutorul minții și al imaginației tale. Să le facem fericite pe mamici și să cântăm o melodie pe care o vom dedica celei mai apropiate persoane din lume.

Toți elevii urcă pe scenă și cântă melodia „Mama – primul cuvânt”, grupul „Neposydy”.

Gazdă:

Și acum, copii, să invităm mămicile pe scenă pentru a le oferi cadourile pe care le-ați făcut cu propriile mâini la lecția de muncă.

Mamele primesc cadouri, vacanța se termină.

Pentru ziua profesorului la școală - o scenetă pentru profesor cu salutări

Întreaga clasă ia parte la această performanță, deoarece este foarte important ca toată lumea să-și spună „Mulțumesc” profesorului. Evenimentul se desfășoară cel mai bine în sala de adunări, unde există o scenă mare și puteți controla iluminatul.

Actorii principali:

  • Asterisc;
  • Buburuză;
  • Scânteie;
  • Lumânare.

Personaje secundare:

  • Becuri;
  • Lanterne;
  • Ghirlande.

Zirochka urcă pe scenă.

- Bună, sunt ghidul principal pentru toți cei care caută o cale în întunericul nopții. Astăzi am venit la tine să felicit o persoană care face aceeași muncă importantă. (Numele, patronimul profesorului), Le arăți tuturor oamenilor tăi direcția corectă în viațăstudenții, datorită ție, sunt pe drumul cel bun. Nu am venit aici singur, partenerul meu, un soare strălucitor, a fost cu mine.

Apare soarele.

- Dragă (Numele, patronimul profesorului), vă felicit pentru vacanța profesională. De multe ori sunt mulțumit pentru lumina pe care o dau omenirii. Dar știu exact cine este principala sursă de bunătate și umanitate. Onorați mințile copiilor, inspirându-i să învețe și să învețe despre lumea din jurul lor. Și acum, vreau să dau cuvântul strălucitorului Iskorka, care nu a putut să stea departe de Ziua Învățătorului.

Iskorka intră în scenă.

- Bună ziua (Numele, patronimul profesorului), primiți felicitările mele calde în această zi specială. Sunt considerată o sursă de lumină și foc, dar întotdeauna am fost fascinat de modul în care aprindeți dragostea, bunătatea și noblețea în inimile copiilor. Sunteți un adevărat catalizator al tot ce este mai bun pe care îl au elevii tăi. După cuvintele lui Iskorka, toți elevii clasei intră pe scenă. Lumina din hol se stinge, copiii aprind lanternele.

Lumânarea vine înainte.

- (Numele, patronimul profesorului), datorită ție, nu ne este frică de întuneric și putem găsi întotdeauna soluția potrivită. Vă dorim în această zi festivă ca zâmbetul să nu vă părăsească niciodată pe față, ca elevii să fie ascultători, iar meritele dumneavoastră profesionale să fie foarte apreciate de colegi. La mulți ani de Ziua Profesorului (Numele, patronimul profesorului), Vei fi mereu o stea călăuzitoare, un soare strălucitor și o Scânteie de foc pentru noi. Cântecul „Pentru voi, profesori” (Cuvinte și muzică de Elena Plotnikova) este joc.

Autor: Victoria Gavrylyuk.

Dragi cititori!Imaginile găsite pe Internet sunt publicate pe site-ul meu. Dacă sunteți titularul dreptului de conținut, scrieți-i administratorului (contacte în antetul site-ului), iar eu voi elimina fotografia sau voi lăsa un link către resursa dumneavoastră. Mulțumesc pentru înțelegere!