Bună, dragii mei romantici! Vreau să dedic acest mic spațiu de pe Internet unui sentiment grozav și luminos numit „Dragoste”. Când viscolul și viscolul furajează și ne ascundem obrajii în spatele gulerelor înalte, vine cea mai caldă sărbătoare - 14 februarie.

Ne dorim neapărat să punem inimioare roșii pe chifle albe, iar pentru a petrece cu bine această zi caldă, am ales scene haioase și foarte drăguțe de Ziua Îndrăgostiților.

scenete
Ca de obicei, scenariile sunt împărțite pe categorii: pentru școlari veseli, adolescenți în veșnică căutare a lor și pentru elevi hotărâți. Citiți scenete amuzante, gândiți-vă la idei, unde și cum puteți petrece o performanță romantică de neuitat.

Mă bucur!Este important ce le spuneți doamnelor și domnișoarelor frumoase îndrăgostite, dar este la fel de important și modul în care decorați spațiul. Avalanșa de gloanțe, care sare brusc din plasă la finalul spectacolului, se retrage în trecut. Acum la modă sunt amurchiki cu săgeți suspendate de tavan, inimi uriașe făcute din flori și inimi moi care cresc pe copaci.

Citește scenariile, arată-ți imaginația nebună și lasă-ți Ziua Îndrăgostiților din 14 februarie să treacă sub lumina nestinsă a artificiilor strălucitoare.

Scena de Ziua Îndrăgostiților pentru studenții mai tineri

O bancă în parc. O fată drăguță de 7-10 ani stă pe el și citește o carte despre dragoste. Trece un tip cu un cornet de înghețată. A mâncat dulceața cu poftă până a văzut-o pe fată pe bancă. Rușinat, băiatul aproape că a scăpat înghețata pe cămașă, apoi, făcându-i privirea, i-a strecurat repede o bucată de hârtie cu rămășițele de bunătate în buzunar. S-a micșorat și s-a așezat lângă frumusețe.

Băiatdupă o pauză lungă și grimase jenate: Bună!

Fata, întorcându-și capul către interlocutorul neașteptat: Bună!

Băiatuls-au ghemuit cu toțiia zgâriat dovleacul (cum să încep o conversație?)

După ce a numărat păsările și norii, băiatula spus: Ai o rochie foarte frumoasă!

Fataconfuză: Mulțumesc!

Băiatulcaută din nou variante, dar, negăsind nimic mai bun, a întrebat: „Ai o singură rochie frumoasă?

Fataeste surprinsă: Nu, mai sunt 8 sau 9!

Băiatîn confuzie: Despre, multe! Și pantofii tăi sunt frumoși, apropo...

Fatasurprinsă: Da! Și mai sunt încă 5 perechi în garderobă!

Băiat: Tare! Și ochii sunt frumoși, dar sigur nu sunt de rezervă acasă?! (zâmbește prostesc) În acest moment, înghețata a început să se scurgă din buzunar și băiatul, complet stânjenit, s-a lăsat stânjenit.

Fata: Ce faci?

Tipulpanicat de situație: Eu? Sunt puțin nervos! Ziua Îndrăgostiților vine în curând și nu am iubită!

Fata: Nu ai fete frumoase la școală?

Băiatulse uită în jur în căutarea unei soluții la problemă: Există, desigur! Dar mereu am căutat singurul care mă înțelege.

Fata: Dar am înțeles că ai toți pantalonii în înghețată și deja știu cum să te ajut!

Tipulîn stare de șoc: Și cum?

Fataaleargă în culise: Așteaptă!

Tipul: Ei bine, ea m-a părăsit, sunt atât de nefericit!

Se aude o muzică romantică frumoasă. O fată vine pe scenă cu o grămadă mare de bile colorate sau nori de vată.

Fata: Taci, prostule, și du-te la o plimbare în parc! Tu și cu mine suntem acum ca o minge și o ață, ca o bomboană și o acadea, ca o înghețată și un ambalaj! Mereu împreună!

La un cântec despre dragostea tânără, cuplul, ținându-se de mână, părăsește scena. Aplauze.

Scena de Ziua Îndrăgostiților pentru adolescenți „Dragoste de basm”

O fată în alb urcă pe scenărochii, cu aripi și o geantă mică. Face cu mâna publicului și dansează pe „Muzica îngerului” a lui Mozart. Publicul este uluit de frumusețea melodiei.

Înger: Ce zi frumoasă! Simt că Cupidon va avea mult de lucru astăzi! (scoate prima inimă din poșetă)

Tinerii apar din diferite capete ale scenei. Fata ascultă muzică în căști, băiatul vede flori și le smulge (le ridică de pe scenă).

Înger: Iată prima dragoste....

Eroii se apropie unul de celălalt, un înger alergă și dă o inimă. Tinerii o țin împreună, cântă melodia „Albă ca Zăpada” din compoziția „Cântece pentru copii despre flori” de Natalya Lansere.

Fata: Bună, sunt Elena.

Băiat: Bună, sunt Andriy. (Ii da flori)

Fata ia un buchet. Cuplul zâmbește și iese în culise într-o îmbrățișare, îngerul vede alți îndrăgostiți. Un tip cu un telefon mobil în mână și o fată au dat buzna pe scenă. Refrenul piesei „Și nu mă dau naibii”.

Olya: Sasha! Dă-mi telefonul! Sasha!

Sasha: De ce, Ol? De ce?! Ca sa stergi toata corespondenta si sa ma dai peste cap?!

Olya: Dar acolo nu există corespondență, Sasha! Cum să nu înțelegi? Nu te voi trada!

Sasha: Am văzut cum ți-a scris un anume Yehor!

Olya: El...

Sasha: Nici nu vreau să aud! (se intoarce)

Olya: Da, deci o faci cu mine? Credeam că avem încredere unul în celălalt! (se intoarce)

Totul în jur îngheață, o pauză alarmantă și muzică tensionată din cântec.

Îngeruleste îngrozit: O, nu! Ce dramă groaznică! Dar văd că fata spune adevărul. Ei trebuie să se împace. (Scoate a doua inimă din geantă)

Cupidon se învârte în jurul cuplului, îi obligă să se întoarcă și predă inima. Ei țin o inimă, refrenul piesei „Prosty” (interpretată deMykhailo Smirnov și Sasha Ice). Îndrăgostiții se privesc unul în ochi.

Sasha: Iartă-mă. Nu ar fi trebuit să fiu atât de geloasă.

Olya: Totul este bine, Sasha. Și Yehorka va veni în curând la noi cu mama ei. El este fratele meu vitreg.

Sasha îl apucă de cap, dar Olya îl îmbrățișează și râde. Amândoi merg în culise.

Angel: Asta numesc o zi productivă! Dragostea invinge!

Cupidon stă doar pe podea să se odihnească când apare un alt cuplu cu cumpărăturile în mână. Se aude refrenul „Vreau să sparg vasele”, îngerul se sperie și fuge într-un colț.

Gosha: Masha, ți-am spus deja de 100 de ori! Nu putem repara bucătăria și tot îți cumpărăm o haină din piele de oaie. Alege ce este mai important!

Masha: Acestea sunt lucruri diferite, Gosha!

Gosha se oprește și aruncă sacii pe jos: O, Doamne! Sunt sfâșiat la serviciu, vreau să plec în vacanță și vreau doar să fiu fericit!

Mashaîși lasă cumpărăturile deoparte, bat cu piciorul: Nu sunt proastă și înțeleg totul! Dar vreau o bucătărie confortabilă unde să luăm micul dejun împreună și vreau o haină caldă de blană! Înțelege, iubirea mea!

Gosha: Nu mă asculți deloc!

Masha: Și tu nu mă înțelegi!

Gosha: Masha, prostule! (se intoarce)

Mashagâfâie indignată: Ce? Esti un prost! (se intoarce)

Angel scutură din cap și scoate urgent a treia inimă.

Înger: Aici este nevoie de ajutorul meu!

Cupidon se apropie hotărât de cuplu, se învârte în jurul lor, îi face să se întoarcă unul către celălalt și le înmânează un simbol al iubirii. Cântă refrenul „Love me, love” (interpretat de Grochka).

Masha: Iartă-mă. Ar trebui să te ascult și să nu-mi urmez dorințele.

Gosha: Da, iubirea mea. Mă întorc dintr-o călătorie de afaceri și vom face o astfel de reparație! Iar Sonja ta pur și simplu va înnebuni de invidie atunci când îți cumpărăm una la modăhaină din piele de oaie

Îndrăgostiții râd, se îmbrățișează, își iau bagajele și aleargă în culise. Angel se întoarce la public.

Înger: Dragostea adevărată nu se teme de adversitate, va rezista și va supraviețui oricărei vremi rea!

Se cântă melodia „To be only with you”. Toate cele trei cupluri cu inimile în mână urcă pe scenă și dansează frumos un dans lent. Cupidon se învârte și dă inimi oaspeților. Bravo! Aplauze!

O scenă pentru studenți pe 14 februarie

Tânărul stă în fața unei uși imaginare și ține în mână o cană cadou. Ciocănii (sunetul din spatele scenei este cioc-cioc-cioc). Răspunsul este tăcerea.

Sashaeste confuză: Ziua Îndrăgostiților nu este o sărbătoare atât de serioasă.... Chiar și neoficial, poate că nu e nimeni acasă.

Se aude din nou o bătaie, începe un zarva în spatele ușii. Elevii aleargă din culise cu bile colorate și postere „Sasha+Nastya=Love”.

Sashko: și ce îmi va da ea? Șosete, brici, cremă de ras. Cupa se va desprinde și de mine. Unde este ea?

Tânărul bate a treia oară, o persoană cu un fluier deschide ușa. Toată lumea sună festiv din trâmbițe, fluieră, organizatorul îi cere invitatului să intre. Tipul trece timid pragul, ascunzând mecanic cupa la spate.

Din mulțime iese un prezentator într-un costum strălucitor: Și iată mult așteptatul nostru oaspete! Oleksandr, în această zi festivă, celălalt ți-a pregătit mici surprize.

O studentă cu bilete în mână stă lângă un tânăr.

Prezentatoare: Primul cadou de la ea sunt două bilete la concertul trupei tale preferate!

Băiatul se leagănă în stare de șoc. A doua fată iese cu un teanc de cărți.

Lider: Al doilea cadou este o serie de cărți ale autorului tău preferat, ediție limitată! Tipul se uită peste umăr la ceașca ascunsă și își mijește ochii spre prezentator.

Lider: Al treilea cadou este un tricou semnat de celebrul fotbalist Lionel Messi! Eroul este în stare de șoc, respirând greu și plesnind pe frunte.

Sashase bâlbâie: Asta e tot?

Lider: Desigur că nu! Faceți cunoștință cu personajul principal al serii noastre - frumoasa Nastunya!

Fata intră pe scenă într-o rochie luxoasă și își lasă ochii în jos cu modestie. Prezentatoarea îi întinde microfonul.

Nastya: Mă bucur să te văd, dragă Sasha. Știu că nu este exact ceea ce te așteptai...

Sasha este șocată: Da.... (se uită la public și șoptește „ce să faci?”)

Nastya: M-am pregătit în grabă, așa că sper să netezesc greșelile cu un singur cadou pe care l-am pregătit încă de la începutul relației noastre.

Sashko este gata să cadă prin pământ. Băieții ridică o fotografie mare a unui băiat în stilul unui desen alb-negru în aer.

Nastya: Acesta este portretul tău, l-am desenat singur. iti place

Tânărul dă din cap confuz, se uită în jur și cu o voce tremurândă cere să-l aștepte două minute. Actorul coboară repede de pe scenă și aleargă prin hol cu ​​o ceașcă în mâna întinsă.

Sasha: Te rog, aruncă inelul aici. Nu e timp de explicatii! Este nevoie urgent de o verigheta frumoasa!

Spectatorul acuzat îl sună pe băiat și îi aruncă o ceașcă cu inelul pregătit. Mirele mulțumește, aleargă înapoi pe scenă și cu un zâmbet îi înmânează fetei cadoul principal.

Nastya: Uau, ce ceașcă frumoasă!

Sashafără suflare: Uită-te acolo.

Fata se uită în cupă, este surprinsă și cu un țipăt de bucurie scoate inelul.

Nastya: Vorbești serios, Sasha?! Nu ar fi trebuit irosit așa... (își pune verigheta și se uită la ea)

Sasha: Totul pentru dragoste, totul pentru tine!

Nastya: Îți spun da!

Îndrăgostiții îmbrățișează, piesa „Fiiiubitul meu” (sau „Ce este dragostea?”), actorii dansează, publicul susține, iar în final toată lumea aplaudă la unison.

Pentru un final spectaculos de seară, vă propun să aranjați un flash mob drăguț. Și cum să o puneți, vă va spune un scurt videoclip.

Autor: Iryna Mamedova.

Dragi cititori!Imaginile găsite pe Internet sunt publicate pe site-ul meu. Dacă sunteți titularul dreptului de conținut, scrieți-i administratorului (contacte în antetul site-ului), iar eu voi elimina fotografia sau voi lăsa un link către resursa dumneavoastră. Mulțumesc pentru înțelegere!